Description :
Product Details**
| Global Product Type | Masking Tape |
| Core Size | 3″ |
| Dispenser Included | No |
| Color Family | Blue |
| Backing Material | Crepe Paper |
| Width | 1″ |
| Length | 60 yds |
| Size | 1″ x 60 yds |
| Thickness | 5.7 mil |
| Color(s) | Blue |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Compostability Indicator | N |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Country Of Origin | US |
| Carton Weight | 16 lbs. |
| Carton Pack Quantity | 36 RL |
| Pack Quantity | 0 |
| UPC | 071503285164 |
| UNSPSC | 31201503 |
| Weight | 0.341 lbs. |
| Length | 4.75 in |
| Height | 1 in |
| Width | 4.75 in |










Reviews
There are no reviews yet.