Description :
Product Details**
| Global Product Type | Transparent Tape |
| Core Size | 1″ |
| Dispenser Included | Yes |
| Color Family | Clear |
| Backing Material | Plastic |
| Width | 0.75″ |
| Length | 36 yds |
| Size | 0.75″ x 36 yds |
| Thickness | 1.8 mil |
| Color(s) | Clear |
| Finish | Matte |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Compostability Indicator | N |
| Package Includes | (1) Dispenser |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Special Features | Matte Finish |
| Country Of Origin | US |
| Carton Weight | 8 lbs. |
| Carton Pack Quantity | 48 EA |
| Pack Quantity | 0 |
| UPC | 071503904157 |
| UNSPSC | 31201512 |
| Weight | 0.138 lbs. |
| Length | 7 in |
| Height | 4 in |
| Width | 1 in |













Reviews
There are no reviews yet.