Description :
Product Details**
| Global Product Type | Air-Dry Self-Hardening Clay |
| Color(s) | White |
| Product Packaging | Bucket |
| Clay/Pottery Type | Air-Dry |
| Weight | 25 lbs |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Compostability Indicator | N |
| Compliance Standards | ACMI AP Non-Toxic Certified,Conforms to ASTM D 4236 |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Country Of Origin | US |
| Carton Weight | 27 lbs. |
| Carton Pack Quantity | 4 EA |
| Pack Quantity | 0 |
| UPC | 071662550011 |
| UNSPSC | 60124324 |
| Weight | 26.875 lbs. |
| Length | 10.325 in |
| Height | 6.75 in |
| Width | 10.325 in |
















Reviews
There are no reviews yet.