Description :
Product Details**
| Global Product Type | Art Pencils |
| Retractable | No |
| Eraser (Yes/No) | No |
| Color Family | Multicolor |
| Refillable (Yes/No) | No |
| Graphite Color(s) | Assorted |
| Graphite Color Assortment | Black,Blue,Brown,Gray,Green,Orange,Red,Sky Blue,Tan,Violet,White,Yellow |
| Pencil Barrel Color(s) | Assorted |
| Pencil Barrel Color Assortment | Black,Blue,Brown,Gray,Green,Orange,Red,Sky Blue,Tan,Violet,White,Yellow |
| Pencil Barrel Material | Graphite |
| Pencil Grip Type | Smooth Pentagonal |
| Graphite Diameter | 9.7 mm |
| Pocket Clip Indicator | No |
| Art/Drafting Pencil Grade | All-Purpose/Scholastic |
| Pre-Sharpened Woodcase (Yes/No) | No |
| Age Recommendation | Ages 6 and Up |
| Special Packaging | Classpack |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Compostability Indicator | N |
| Green Information | Contains 100% reforested wood. |
| Compliance Standards | ACMI AP Non-Toxic Certified,Conforms to ASTM D 4236 |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Special Features | 120-Count Class Pack®—Includes 120 colored pencils (10 of each color). |
| Country Of Origin | BR |
| Carton Weight | 3 lbs. |
| Carton Pack Quantity | 120 EA |
| Pack Quantity | 0 |
| UPC | 071662681203 |
| UNSPSC | 44121709 |
| Weight | 2.625 lbs. |
| Length | 11.55 in |
| Height | 1.615 in |
| Width | 6.79 in |









Reviews
There are no reviews yet.