Description :
Product Details**
| Global Product Type | Transparent Tape |
| Core Size | 1″ |
| Dispenser Included | No |
| Color Family | Clear |
| Adhesive Material | Acrylic |
| Backing Material | Plastic |
| Width | 0.75″ |
| Length | 83.33 ft |
| Size | 0.75″ x 83.33 ft |
| Thickness | 1.97 mil |
| Color(s) | Clear |
| Finish | Matte |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Compostability Indicator | N |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Country Of Origin | CN |
| Carton Weight | 11 lbs. |
| Carton Pack Quantity | 12 PK |
| Pack Quantity | 12 EA |
| UPC | 087547834121 |
| UNSPSC | 31201512 |
| Weight | 0.85 lbs. |
| Length | 10 in |
| Height | 2.38 in |
| Width | 2.38 in |

















Reviews
There are no reviews yet.