Description :
Product Details**
| Global Product Type | Drawing & Design Notebooks |
| Book-Binding Type | Spiral Coil |
| Color Family | Brown |
| Sheet Rule/Format Type | Quadrille Rule |
| Book-Binding Edge | Side |
| Cover Color | Buff |
| Book-Spine Length | 11″ |
| Book Width | 9″ |
| Sheets per Book/Journal | 80 |
| Sheet Size (Bound-Side First) | 11 x 8.5 |
| Sheet Color | Buff |
| Sheet Ruling Size | 5 sq/in |
| Sheet-Ruling Color | Brown |
| Hole-Punch Details | Side: 3-Hole |
| Sheet Perforation Details | Micro-Perforation |
| Sheet Basis Weight (lb) | 20 lb |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Compostability Indicator | N |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Country Of Origin | US |
| Carton Weight | 30 lbs. |
| Carton Pack Quantity | 24 EA |
| Pack Quantity | 0 |
| UPC | 000000000000 |
| UNSPSC | 14111514 |
| Weight | 29.5 lbs. |
| Length | 11.25 in |
| Height | 10.25 in |
| Width | 10.625 in |
























Reviews
There are no reviews yet.