Description :
Product Details**
| Global Product Type | Cleaner/Detergent Wet Wipes |
| Towel/Wipe Type | Disinfecting Wipes |
| Application | General Purpose |
| Applicable Material | Nonporous Surfaces |
| Dirt Types | Bactericidal,H1NI,Salmonella,Staph,Strep,Virucidal |
| Scent | Lemon |
| Length | 8″ |
| Width | 7″ |
| Product Packaging | Canister |
| Number of Towels/Wipes Per Container | 75 |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Compostability Indicator | N |
| Compliance Standards | EPA Reg. No. 6836-336,EPA List N |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Country Of Origin | US |
| Carton Weight | 9 lbs. |
| Carton Pack Quantity | 6 EA |
| Pack Quantity | 0 |
| UPC | 749507000969 |
| UNSPSC | 47131803 |
| Weight | 8.45 lbs. |
| Length | 12.38 in |
| Height | 8.25 in |
| Width | 8.31 in |







Reviews
There are no reviews yet.