Description :
Product Details**
| Global Product Type | Laundry Detergents |
| Application | Laundry Detergent |
| Scent | Tide® Original |
| Physical Form | Powder |
| Product Packaging | Box |
| Dirt Types | Bacteria,Food Stains,Grass Stains,Grease,Oil-Based Soil,Organic Matter,Water-Based Soil |
| Applicable Material | Fabric |
| Capacity (Weight) | 144 oz |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Special Features | Washes 80 Loads |
| Country Of Origin | MX |
| Carton Weight | 21 lbs. |
| Carton Pack Quantity | 2 EA |
| Pack Quantity | 0 |
| UPC | 037000849988 |
| UNSPSC | 47131811 |
| Weight | 10.5 lbs. |
| Length | 10.94 in |
| Height | 4.65 in |
| Width | 10.25 in |





Reviews
There are no reviews yet.