Product Details**
| Global Product Type | General Purpose Sealing Compounds |
| Suggested Use Location | Interior |
| Material Form | Gel/Liquid |
| Base Material | Water-Based Latex |
| Product Packaging | Spray |
| Color (Cured/Dry) | Clear |
| Volume Capacity | 14 oz |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Country Of Origin | CA |
| Carton Weight | 7 lbs. |
| Carton Pack Quantity | 6 EA |
| Pack Quantity | 0 |
| UPC | 855647003200 |
| UNSPSC | 31201610 |
| Weight | 1.2 lbs. |
| Length | 9.5 in |
| Height | 2.6 in |
| Width | 2.7 in |


Reviews
There are no reviews yet.