Description :
Product Details**
| Global Product Type | Exam Gloves, Nitrile |
| Glove Style | Disposable |
| Material(s) | Nitrile |
| Wrist Style | Beaded Cuff |
| Powdering | Powder-Free |
| Thickness | 3 mil |
| Size Group | Medium |
| Thumb Style | Straight |
| Color(s) | Black |
| Length | 9.5″ |
| Hand Specific | Ambidextrous |
| Glove Material | Nitrile |
| Palm Material | Nitrile |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Compostability Indicator | N |
| Compliance Standards | ASTM E3290-21 Fentanyl Tested for up to 240 Minutes,Meets or Exceeds AQL 1.5 Standard |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Country Of Origin | CN |
| Carton Weight | 11 lbs. |
| Carton Pack Quantity | 1000 EA |
| Pack Quantity | 0 |
| UPC | 697383500427 |
| UNSPSC | 42132203 |
| Weight | 10.7 lbs. |
| Length | 12.36 in |
| Height | 9.02 in |
| Width | 9.13 in |




Reviews
There are no reviews yet.