Description :
Covered wounds heal faster than if left uncovered. Try Band-Aid Brand Sterile Adhesive bandages from the #1 doctor recommended bandage brand. The Adhesive Bandage Family Variety Pack contains assorted sizes of sheer and clear adhesive bandages for any minor cut, scrape, or burn. These sterile bandages feature a Quilt-Aid Comfort Pad designed to cushion painful wounds while you heal and Tri-Ply backing with unique adhesive staying power. The backing of the flexible bandages is designed with Microvent Technology for superior breathability. The Hurt-Free Pad won’t stick to the wound, allowing for gentle removal. Available in five different shapes and sizes, this package contains: Sheer Strips bandages measuring 1.75 x 4 inches; Sheer Strips bandages measuring 1 x 3 inches; Clear Strips bandages measuring 0.75 x 3 inches; Sheer Strips bandages measuring 0.63 x 2.25 inches; and Clear Spots bandages measuring 0.88 x 0.88 inches. Variety packages of bandages make for great first aid kit supplies.
Product Details**
| Global Product Type | Plastic Self-Adhesive Strip Bandages |
| Bandages Type | Standard |
| Mounting Details | With Adhesive |
| Number of Pieces | 280 |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Country Of Origin | BR |
| Carton Weight | 10 lbs. |
| Carton Pack Quantity | 5040 EA |
| Pack Quantity | 0 |
| UPC | 381370047117 |
| UNSPSC | 42311500 |
Shipping Weight & Item Dimensions
| Weight | 0.44 lbs. |
| Length | 6 in |
| Height | 4 in |
| Width | 4.25 in |




Reviews
There are no reviews yet.