Description :
Product Details**
| Global Product Type | Hand/Body Wet Wipes |
| Towel/Wipe Type | Hand/Body Wet Wipe |
| Application | Personal Wipe |
| Applicable Material | Skin |
| Number of Plies | 1 |
| Color(s) | White |
| Material(s) | Paper |
| Length | 7.25″ |
| Width | 5″ |
| Product Packaging | Pack |
| Number of Towels/Wipes Per Container | 168 |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Country Of Origin | US |
| Carton Weight | 20 lbs. |
| Carton Pack Quantity | 8 EA |
| Pack Quantity | 0 |
| UPC | 036000103588 |
| UNSPSC | 53131624 |
| Weight | 2.94 lbs. |
| Length | 3.625 in |
| Height | 6.125 in |
| Width | 5.25 in |






Reviews
There are no reviews yet.